Zitate und Weisheiten für Führungskräfte

Erkan Güneyoglu Önder Demir
Zitate und Weisheiten für Führungskräfte
Jeder Gedanke, jedes Gefühl, jedes Wort, jede Handlung alles ist Energie und Schwingung. Jede Energie sucht sich ihre Resonanz und geht im Kosmos niemals verloren.
€9,99 Softcover

Donnerstag, 20. Dezember 2012

İstihbarat Örgütleri Neden Vardır?

İstihbarat Örgütleri Neden Vardır?

İstihbarat örgütlerinin temel amacı, sadece dışarıdan ve içeriden gelebilecek saldırılara karşı ülke emniyetini sağlamak, bilgi ve belge toplamak değildir. Aynı zamanda Sosyo-Ekonomik ve Kültürel gelişmeleri önceden ön görerek buna göre önceden gereken tedbirleri almaktır veya aldırmaktır.

Geleceğe yönelik plan ve proje ve olası senaryoları yazarak çizerek zihinde canlandırarak toplumu eğitmek ve gündemi aynı zamanda belirlemektir istihbarat. Olası senaryolara karşı hazırlamaktır toplumu aynı zamanda. 

İstihbarat, Leb demeden önce leblebiyi anlamaktır. İstihbarat, akıldır, zekadır. Uluslararası projelere gerekirse anında imza atabilmektir istihbarat ve yapmış olduğu başarılı çalışmalardan dolayı uluslararası bir prestije sahip olmaktır.

Diyelim ki ekonomik bir kriz geliyor ve siz, bunu bir istihbarat örgütü olarak bir yıl önceden görüyorsunuz ve ne yapılması gerektiğini Devletin gerekli birimlerine aktarıyorsunuz, Devlet tedbirini alıyor zamanında parasını çekiyor uluslararası piyasalardan halkına gerekli olan malları satın alıyor ve depoluyor, İşte istihbarat bence budur geleceği görebilme yeteneğidir istihbarat.

Geleceği ön göremeyen ve olabilecek olayları 5 veya 10 yıl öncesinden göremeyen sezemeyen istihbarat örgütleri başarılı değillerdir, İyi istihbarat olayları önceden görerek tedbirini buna göre alan istihbarattır. İstihbarat demek, istikbal demektir bu nedenle günümüzde ve gelecekte iyi bir istihbarat örgütüne sahip olan devletler, dünyamıza yön verecektir.
Vasat istihbarat örgütleri bulunan ülkeler geçmişteki gibi dökülüp yok olup tarihin karanlık sayfalarına doğru gideceklerdir. Aynı zamanda istihbarat ülkenize karşı yapılacak olan veya yapılan operasyonları önceden haber alarak tedbir almaktır. Zaten ülkelerdeki istihbarat örgütlerinin kalitesini o ülkelerde yapılan operasyonlardan anlarsınız şayet ülkenizde dış servisler hiç operasyon yapamıyorsa bu sizin ülkenizin çok güçlü bir istihbarat örgütüne sahip olduğunun delili ve göstergesidir.Yok şayet ülkenizde Kaos ve kargaşa hakimse, cepheleşme hat safhada ise  o zaman hiçte iyi bir istihbarat örgütüne sahip olmadığınızın açıkca kanıtıdır bu.

Aslında istihbarat zeka işidir çünkü istihbartın kendisi zeka gerektirir. İyi kamuflaj ve gizlilik gerektirir, olayları analiz edebilmek ve ihtimalleri sezebilmektir ve gündemi belirlemektir aynı zamanda.

Selam ve dua ile

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen